Kako pomoći mački da se izbori sa anksioznošću izazvano odvajanjem od vlasnika
Iako mačke važe za nezavisne životinje, i one se mogu suočiti sa anksioznošću kada su razdvojene od svojih vlasnika, baš kao i psi. Ovo je posebno često kod mačaka koje žive u zatvorenom prostoru i I jak osu privržene svojim vlasnicima. Prepoznavanje i rešavanje ovog problema može značajno poboljšati život Vašeg ljubimca.
Znaci da Vaša mačka pati od anksioznosti
Kako prepoznati da li Vaša mačka ima problem sa razdvajanjem?
Obratite pažnju na sledeća ponašanja kada niste kod kuće:
- Prekomerno mjaukanje
- Obavljanje nužde van posude sa peskom
- Agresivno ponašanje
- Promene u apetitu
- Povraćanje ili dijareja (u najtežim slučajevima)
- Preterano negovanje
- Preterana uzbuđenost ili agresija kada odlazite ili se vraćate
- Pokušaj bekstva kada izlazite iz kuće
Ako Vaša mačka pokazuje neka od ovih ponašanja, moguće je da pati od anksioznosti izazvanoj odvajanjem od vlasnika. Ipak, s obzirom da ovi simptomi mogu ukazivati i na zdravstvene probleme, prvo se obratite svom veterinaru. Ako veterinar isključi zdravstvene uzroke, posmatrajte da li se ova ponašanja javljaju uglavnom kad je mačka sama ili kad je odsutan određeni član porodice. Možete koristiti i kameru za praćenje.
Uzroci anksioznosti kod mačaka
Razumevanje uzroka koji dovode do anksioznosti Vaše mačke može Vam pomoći da se efikasno nosite sa ovim problemom. Neki uobičajeni okidači uključuju:
- Strah od glasnih zvukova
- Nedostatak aktivnosti (malo igre, vežbanja i interakcije sa vlasnikom)
- Izloženost stresnim situacijama u ranoj vazi života (između 2. i 8. nedelje starosti), što je često kod mačaka koje su prerano odvojene od majke
- Promene u rutini ili životnim okolnostima, poput selidbe ili promene Vašeg dnevnog rasporeda
- Genetska predispozicija
Svaka mačka je jedinstvena, pa se i uzroci njihove anksioznosti mogu razlikovati.
Kako pomoći mački da se izbori sa anksioznošću
Evo pet saveta koji Vam mogu pomoći da smanjite nivo stresa kod Vaše mačke dok ste odsutni.
- Obuka: Ovo je najbolji način da pomognete svojoj mački da se nosi sa anksioznošću kada niste kod kuće. Može biti složeno i možda će vam trebati pomoć stručnjaka. Evo šta možete da radite: kratki periodi odvajanja: Počnite tako što ćete kratko napuštati kuću a zatim postepeno povećavajte vreme.
- Navikavajte mačku na stvari koje joj izazivaju anksioznost: poput zvuka ključeva ili obuvanja cipela.
- Upotreba feromonskih sprejeva: Feromoni su prirodni mirisi koje mačke koriste kako bi komunicirale. Mogu da šalju različite poruke, uključujući one koje pomažu da se mačka oseća smirenije. Sprejevi sa umirujućim feromonima mogu smanjiti stres kod mačke. Nanose se na mesta gde mačka provodi najviše vremena.
- Obogatite prostor: Da bi se Vaša mačka osećala bolje, važno je obogatiti njen prostor. Postavljanje grebalica ne samo da će zabaviti Vašu mačku, već će ona osećati sigurnije dok je sama kod kuće.
- Pre odlaska, posvetite dodatno vreme igri s mačkom: Pre nego što odete, posvetite još malo vremena igri sa mačkom. To će joj pomoći da se oseća srećnije i da potroši energiju. Kada niste kod kuće, ostavite joj igračke ili predmete koje ona voli.
- Promenite način na koji odlazite: Umesto da se dugo pozdravljate sa svojim ljubimcem pre nego što izađete, pokušajte da taj process ubrzate. Predugo pozdravljanje može uticati na to da se Vaš ljubimac unervozi.
Bonus savet: Kada menjate način na koji odlazite, radite to postepeno. Prvo ostavite ljubimca samog samo na nekoliko minuta. Polako povećavajte vreme koje provodite van kuće. Ovo pomaže ljubimcu da se lakše navikne na Vaš odlazak.
Zaključak
Da bi se mačke oslobodile stresa i anksioznosti kada su odvojene od vlasnika, potrebno je puno strpljenja i vremena. Nikada ne kažnjavajte mačku zbog njenog ponašanja jer to može pogoršati problem. Ako niste sigurni šta da radite ili ste zabrinuti, obratite se veterinaru