Šta treba da znate o hroničnoj bubrežnoj insuficijenciji kod mačaka
Bubrezi su veoma važni organi: zajedno sa jetrom, njihova glavna funkcija je da filtriraju krv kako bi zadržali hranljive materije i važne molekule u telu i utiču na izbacivanje toksina iz organizma.
Nažalost, mnoge mačke pate od hronične bubrežne insuficijencije (CKD). CKD je stanje koje postepeno smanjuje funkciju bubrega i zahteva stalno lečenje. Problem je što se simptomi CKD često ne primećuju dok bolest već ne postane ozbiljna.
Faktori rizika
Hronična bubrežna insuficijencija najčešće pogađa starije mačke, oko 80% mačaka starijih od 10 godina ima ovu bolest. Međutim, genetski faktori mogu uzrokovati da se ovaj problem pojavi i kod mladih mačaka.
Takođe, akutna bubrežna insuficijencija – koja može nastati zbog toksina, infekcija, dehidratacije ili blokade urinarnog trakta – može se pretvoriti
u hroničnu bubrežnu insuficijenciju ako se ne leči na vreme.
Uobičajeni znaci CKD kod mačaka
Simptomi hronične bubrežne insuficijencije mogu se razlikovati u zavisnosti od težine stanja i uzroka, ali najčešći su:
- Povećana žeđ i mokrenje
- Promene u ponašanju
- Dijareja ili zatvor
- Povraćanje
- Gubitak težine i loš apetit
- Problemi sa krznom
- Afte ili loš zadah
Prevencija i lečenje CKD
Za ozbiljna stanja kao što je hronična bubrežna insuficijencija, prevencija je vrlo važna. Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti:
- Redovni veterinarski pregledi: Redovne posete veterinaru pomažu u praćenju zdravlja Vašeg ljubimca, uključujući funkciju bubrega. Ako je Vašem ljubimcu već dijagnostikovana CKD, nastavite sa posetama kako biste dobili savete za njegovo stanje.
- Hidratacija: Obezbedite svom ljubimcu stalni pristup svežoj vodi i uravnoteženu ishranu kako biste podržali zdravlje bubrega. Obratite pažnju na to da Vaš ljubimac unosi dovoljnu količinu tečnosti, što možete postići I uvođenjem vlažne hrane u ishranu.
- Izbegavajte toksine: Držite mačke podalje od štetnih supstanci kao što su određene biljke (npr. ljiljani), lekovi bez recepta, antifriz i pesticida. Ove supstance mogu dovesti do problema sa bubrezima I do razvoja CKD.
Lečenje mačke sa CKD
Ako je Vašoj mački dijagnostikovana hronična bubrežna insuficijencija (CKD), pratite sledeće savete:
- Posebna ishrana: Hranite mačku specijalizovanom hranom za CKD, kao što je Farmina VetLife Renal, prema uputstvu veterinara.
- Uzimanje lekova: Dajte mački lekove tačno kako Vam je veterinar rekao.
- Smanjite stres: Obezbedite mački miran kutak kako biste smanjili stres, koji samo može pogoršati njene simptome.
- Kontrola telesne težine: Pratite teselnu težinu mačke i prilagodite njenu ishranu da ne bi došlo do gojaznosti ili prekomernog gubitka težine. Ove promene mogu dodatno opteretiti bubrege i pogoršati stanje.
Uloga ishrane u lečenju CKD
Ishrana igra ključnu ulogu kada je u pitanju hronična bubrežna insuficijencija (CKD) kod mačaka. Pravilna ishrana može pomoći u ublažavanju simptoma i usporavanju napredovanja bolesti.
Mačke koje se hrane specijalizovanom ishranom, mogu živeti duplo duže nakon dijagnoze nego one koje ne koriste odgovarajuću ishranu.¹
Preporučena dijeta
Farmina Vet Life Renal dijeta je dizajnirana da se koristi zajedno sa lekovima, poboljšavajući kvalitet života i očekivani životni vek mačaka koje se bore sa hroničnom bubrežnom insuficijencijom (CKD).
Ova dijeta pomaže u smanjenju opterećenja bubrega zahvaljujući:
- Niskom sadržaju visokokvalitetnih proteina: Smanjuje opterećenje bubrega.
- Smanjenoj količini natrijuma: Pomaže u prevenciji hipertenzije.
- Smanjenom fosforu: Pomaže u očuvanju funkcije bubrega.
Takođe, omega-3 masne kiseline u ovoj hrani podržavaju celokupnu funkciju bubrega zahvaljujući njihovom antiinflamatornom delovanju.
Za više informacija o Farmina VetLife Renal, obratite se svom veterinaru ili Farmina savetniku za ishranu. Uvek se posavetujte o svim promenama u ishrani sa stručnjakom.
Zaključak
Razumevanje CKD-a i načina na koji se leči može pomoći Vašoj mački da vodi srećniji i zdraviji život. Za više informacija ili ako sumnjate da Vaša mačka ima CKD, konsultujte svog veterinara i razmislite da potražite savet od Farmina savetnika za ishranu.
1. Elliott, J., Rawlings, J. M., Markwell, P. J., & Barber, P. J. (2000). Survival of cats with naturally occurring chronic renal failure: effect of dietary management. The Journal of small animal practice, 41(6), 235–242. https://doi.org/10.1111/j.1748-5827.2000.tb03932.x