Vreme za igru sa macom

Vreme za igru sa macom

Mačići vole igru
Ponašanje u igri počinje da se pojavljuje oko 3. nedelje života mačeta. Mače počinje da pomera celo telo ili šapu bez razloga. S druge strane, igre koje uključuju predmete postaju sve češće od 3. nedelje života. Na primer, komad papira se može udariti šapom, baciti i podići, gurnuti i zgrabiti ustima I uhvatiti nakon skoka! Posle 4. nedelje, mače počinje da se igra sa majkom i drugom braćom i sestrama. Mačići se hvataju za rep majke, utrkuju se jedni protiv drugih ili se upuštaju u borbu. Mališani, igrom, razvijaju mišiće, poboljšavaju koordinaciju, poboljšavaju senzorne veštine (kao što su vid i dodir), uče da komuniciraju.
Odabir pravih igračaka za mačke
Kuglice od papira, gume ili plastike, predmeti prekriveni tkaninom ili perjem, orasi ili lešnici, šišarke i štapići omogućavaju maloj maci da vežba lov. Važno je da se igračke sakupe na istom mestu, kao što su kartonske kutije (veličine kutije za cipele). Mače će ih koristiti i razbacati svuda. Roditelj kućnog ljubimca treba da ih vraća na njihovo mesto svaki dan! Da maci ne bi dosadilo, preporučujemo da povremeno dodate nove igračke i uklanjate stare jer ubacivanje novih predmeta podstiče interesovanje.
Igranje zajedno: kako se igrate sa mačkom?
Aktivnosti koje mače izvodi sa roditeljima kućnih ljubimaca ključne su za razvoj snažne veze. Poželjno je uključivati Vaše mače u svakodnevne porodične aktivnoste i igre u kojima se zajedno zabavljate. Svaka maca ima različite sklonosti I navike, bitno je da joj omogućite da odabere ono što joj se najviše sviđa, što omogućava roditeljima kućnih ljubimaca da razumeju ukuse i sklonosti mališana. Evo šta treba da uradite:
  • Uključite mače u uobičajene kućne poslove kao što su menjanje posteljine, brisanje poda, brisanje prašine, pražnjenje ormana ili čak sastavljanje komada nameštaja.
  • Predmeti koji nas okružuju u kući mogu se transformisati u prepreke. Mačka se može popeti na stolicu ili proći ispod stolice.
  • Kartonsku kutiju (veličine kutije za cipele) napunite sa najmanje dva sloja loptica od belog papira iz svezaka i unutra sakrijte miša-igračku da ga maca nađe kao da je u lovu.
  • Napravite papirni avion i izazovite mače da ga uhvati dok je u vazduhu.
  • Podstaknite macu na razmišljanje tako što ćete joj zadati neke jednostavne zadatke, kao što su skrivanje miša od tkanine ili skiravenje nagrada ispod plastične providne čaše.
Preporučljivo je ograničiti vreme posvećeno igrama koje mogu biti previše zamorne, kao što je bacanje predmeta ili podsticanje jurnjave niti ili perja. Ove aktivnosti uznemiravaju mače jer podstiču upotrebu zuba i noktiju. Treba izbegavati igre koje nemaju rešenje i u kojima maca ne može da pobedi. Svetlost projektovana laserskim pokazivačem spada u ovu kategoriju, jer ne dozvoljava maci da "uhvati plen". Ova aktivnost nije igra jer dovodi do visokog uzbuđenja praćenog visokim osećajem frustracije.

Istražite više