Adolescencija kod mačaka

Adolescencija kod mačaka

Razvoj ponašanja malih mačaka prolazi kroz nekoliko ključnih faza: prenatalni period, neonatalni period, period tranzicije, period socijalizacije, pubertet i socijalno sazrevanje.

Adolescencija kod mačaka obuhvata pubertet i društveno sazrevanje. Ovaj vremenski period predstavlja "ponovno rođenje", gde mače doživljava promene u izgledu i temperamentu. Pubertet se obično javlja između šestog i dvanaestog meseca, dok se društveno sazrevanje javlja između prve i treće godine.

Dva ključna dela mozga, hipotalamus i hipofiza, pokreću pubertet stimulacijom proizvodnje muških i ženskih polnih hormona. Estrogen i testosteron pokreću nove obrasce ponašanja kod mačaka, uključujući reproduktivnu aktivnost i označavanje teritorije urinom. Sa druge strane, društveno sazrevanje stabilizuje emocionalne i kognitivne karakteristike ličnosti mačke.

Adolescencija i emocionalne promene
Tokom ovog perioda možete primetiti značajne promene u ponašanju Vaše mačke. Adolescencija često donosi radoznalost i impulsivnost. Ova etapa je obeležena intenzivnim emocionalnim iskustvima i pojačanim oslobađanjem dopamina, što može dovesti do impulsivnih reakcija.

Zbog toga se adolescencija često smatra vremenom kada se slabosti ponašanja mladih mačaka jasnije manifestuju. Ono što nije čvrsto utemeljeno tokom rasta ima tendenciju da se pokaže. Na primer, mače koje nije imalo dovoljno izloženosti ljudima može postati stidljivo kada su prisutni gosti; ili odnos sa vlasnicima zasnovan na zabranama može izazvati agresiju kod mačke.

Prilagođavanje ishrane
Kako mačka raste, njene nutritivne potrebe se takođe menjaju. Stoga je važno prilagoditi unos kalorija kako bi se osigurao pravilan rast i razvoj.

Da biste obezbedili da Vaš ljubimac dobije sve potrebne hranljive sastojke, uvek možete računati na podršku Farmina savetnika za ishranu. On će Vam pomoći da prilagodite ishranu Vaše mačke u skladu sa njenim godinama i potrebama.

Pitajte Farmina Genius savetnika

Adolescencija i sterilizacija
Sterilizacija je uobičajeni postupak koji sprečava reprodukciju mačaka. Ipak, još uvek je upitno kada je pravi trenutak za sprovođenje ovog postupka. Neki veterinari preporučuju sprovođenje tokom prvih faza adolescencije, u petom ili šestom mesecu starosti, dok drugi predlažu da to bude nešto kasnije, između osmog i dvanaestog meseca starosti.

Odluka o sterilizaciji uvek treba biti doneta u saradnji sa veterinarom, uzimajući u obzir karakteristike mačke kao što su starost i ponašanje.

Preporučena ishrana za sterilisane mačke
Sterilizacija ima svoje prednosti, ali može dovesti do povećanja telesne težine kod mačaka. Da biste to sprečili, potrebno je prilagoditi njihov unos kalorija, a odabir prave hrane igra ključnu ulogu.

Farmina nudi razne specifične dijete za sterilisane mačke. Obratite se svom Farmina Genius savetniku kako biste odabrali pravu hranu za Vašu mačku.

Zatražite personalizovani plan ishrane